جستجو برای : Array

  Paul Bettany

  تولد : 1971 May 27 | نویسنده , کارگردان , بازیگر مرد | قد : 192 سانتیمتر | سن : 47 فرزند : Kai Dugan, Agnes Lark Bettany, Stellan Bettany همسر : Jennifer Connelly محل تولد : Shepherd's Bush, London, United Kingdom

  پل بتانی در 1971 در محله شفردز بوش شهر لندن در انگلستان دیده به جهان گشود؛ مادرش آن بتانی یک خواننده صحنه، معلم تئاتر و مدیر صحنه؛ پدرش دن بتانی یک بازیگر و رقصنده است، او دارای یک خواهر بزرگ‌تر به‌نام سارا و یک برادر کوچک‌تر به‌نام متیو است. بتانی کاتولیک رشد یافت. هنگامی که پدرش در مدرسه دخترانه کوئینزوود در هرتفوردشایر (نزدیک لندن) تدریس می‌کرد خانواده ایشان در محیطی دانشگاهی زندگی می‌کردند، برادرش متیو پس از یک پاییز زندگی کردن در کوئینزوود درگذشت و پس از آن پل بتانی خانه‌اش را ترک گفت و به خود لندن به‌جهت زندگی رفت و پس از مدتی پدر و مادرش از یک‌دیگر جدا شدند، پل بتانی در یک آپارتمان کوچک در لندن زندگی می‌کرد و هزینه‌هایش را با نواختن گیتار به‌دست می‌آورد، پس از دو سال او یک کار جدید در خانه سالمندان پیدا کرد.
  بتانی زمانی که 19 ساله بود تصمیم گرفت که یک بازیگر شود و با اراده این کار را دنبال کرد و به‌همین جهت به مرکز فیلم و تئاتر درام لندن رفت، نخستین نمایش او بازی در تئاتر تماس‌های یک بازرس بود، او زمانی که 21 سال داشت در یک محصول تولیدشده توسط بی‌بی‌سی در نقش بیل سیکز بازی کرد.
  نخستین نقش مشهور بتانی بازی در فیلم بریتانیایی گانگستر شماره 1 بود، نخستین فیلم هالیوودی داستان یک شوالیه (2001) است، او جوایزی از جمله جایزه منتقدان فیلم لندن و جایزه کانون پشتیبانی بهترین بازیگر مرد بریتانیایی را برای ایفای نقش در این فیلم دریافت کرد.
  بتانی در سال 2003 با بازیگر زن آمریکایی، جنیفر کانلی ازدواج کرد.