جستجو برای : Array

    Russell Crowe

    تولد : 1964 April 07 | تهیه کننده , کارگردان , بازیگر مرد | قد : 180 سانتیمتر | سن : 54 فرزند : Tennyson Spencer Crowe, Charles Spencer Crowe همسر : Danielle Spencer محل تولد : Wellington, North Island, New Zealand

    اولین حضور حرفه‌ای وی، بازی در اپیزدوی از سریال تلویزیونی نیروی جاسوس بود در حالی‌که تنها ۶ سال داشت. از ۱۲ سالگی به طور جدی آموختن حرفه‌ای بازیگری را آغاز کرد و آن را تا ۱۸ سالگی ادامه داد. اولین نقش‌های مهمش در درام‌هایی مانند تقاطع (۱۹۹۰) و مدرک بود. او با ایفای نقش از یک نژادپرست روانی در ساخته فری رایت به نام رمپراستار شهرت جهانی یافت. او با کمک شارون استون به هالیوود راه یافت و با بازی در فیلم چابک دسته مرده (۱۹۹۵) کار خود را در هالیوود آغاز کرد.
    او با بازی در فیلم گلادیاتور (فیلم) به چهره‌ای جهانی تبدیل شد.هر چند در سال 1997 با بازی در فیلم محرمانه لس آنجلس خود را به عنوان یک بازیگر طراز اول مطرح نمود. راسل کرو تنها بازیگری است که 5 فیلم او در 7 سال متوالی نامزد جایزه بهترین فیلم سال شده‌اند که سه سال آن متوالی بوده است. در سال 1999 برای فیلم خودی اولین نامزدی اسکار خود را تجربه کرد.او در این فیلم با یکی از بزرگترین بازیگران تاریخ سینما یعنی آل پاچینو همبازی بود.این فیلم در 7 رشته نامزد جایزه اسکار بود. در سال 2000 در یکی از فیلم های به یاد ماندنی سینما بازی کرد.گلادیاتور فیلمی بود که برای او جایزه اسکار را به خاطر یک نقش آفرینی ماندگار به ارمغان آورد.در سال 2001 در فیلم یک ذهن زیبا نقش آفرینی برجسته ای انجام داد و برای سومین سال متوالی نامزد جایزه اسکار شد و نام خود را در کنار بازیگران بزرگی همچون مارلون براندو و آل پاچینو که سه سال متوالی نامزد اسکار شده بودند دید که البته به آن نرسید.این سه فیلم او نامزد جایزه بهترین فیلم سال نیز بودند که دو فیلم آخر یعنی گلادیاتور و یک ذهن زیبا برنده بهترین فیلم سال شدند.